מאמר מאת אהוד טוקטלי

טרגדיה או תקוה?

שאלות על הנסיגה החד-צדדית

לחצו לקרוא ציטוט נוכחות ישראל בגדה המערבית ובעזה בוודאי אינה בלתי חוקית

מוריס אוסטרוף, ישראל

לחצו לקרוא ציטוט רוח הצדק אינה אנוכית!

סלין לדוק, קנדה

לחצו לקרוא ציטוט זו התכחשות לטעם קיומה של מדינת היהודים

מייקל סטרן, ישראל

לחצו לקרוא ציטוט האם יפעלו תושבי עזה למען השלום?

נוני דרוויש, ארה"ב

לחצו לקרוא ציטוט אין לנו שוליים של טעות

הרצל ובלפור חקק

לחצו לקרוא ציטוט לא עוד תמונות פינוי.. לא עוד תמונות פינוי...

שושנה ויג, ישראל

לחצו לקרוא ציטוט ישראל לא תקבל יותר מהפסקת אש רעועה

ד"ר ריצ'רד בנקין, ארה"ב

לחצו לקרוא ציטוט התוקפנות הערבית נגד ישראל מהווה עבירה של רצח עם

עו"ד אילון ירדן, ישראל

לחצו לקרוא ציטוט יש סכנה גדולה לדמוקרטיה בישראל

ד"ר נח ניסני, ישראל

לחצו לקרוא ציטוט תוכנית רפיח - הפרדה ללא עקירה

אהרן בשני, ישראל

לחצו לקרוא ציטוט למה הם מניחים לילדיהם להתחנך לשנאה?

מירי רייך, ישראל

לחצו לקרוא ציטוט מה שנדרש הוא פיוס בין שתי האוכלוסיות

אשר שלאין, ישראל

לחצו לקרוא ציטוט אלטרנטיבה: קנטוניזציה

עמוס שבואלי, ישראל

לחצו לקרוא ציטוט אלטרנטיבה: קונדומיניום

פרופ' יהודה קידר, ישראל

לחצו לקרוא ציטוט אלטרנטיבה: פדרציה - לא הפרדה!

עו"ד אילון ירדן

לחצו לקרוא ציטוט אלטרנטיבה: פדרציה

נאסר אבופרחה, פלשתין

לחצו לקרוא ציטוט אלטרנטיבה: המודל הליברלי של ז'בוטינסקי

ד"ר נח ניסני, ישראל

לחצו לקרוא ציטוט אלטרנטיבה: ארץ אחת, שתי מערכות

סאם גרינלו, ארה"ב

לחצו לקרוא ציטוט אלטרנטיבה: קונפדרציה

מייקל סטרן, ישראל

לחצו לקרוא ציטוט אלטרנטיבה: קווי שינוי ריבונות

'דרכי שלום', ישראל

לחצו לקרוא ציטוט אלטרנטיבה: הפרדה ללא פינוי

מנחם בן, ישראל

לחצו לקרוא ציטוט אלטרנטיבה: דמוקרטיה קהילתית

אהוד טוקטלי, ישראל

לחצו לקרוא ציטוט אלטרנטיבה: פדרציה של תריסר השבטים

ד"ר יצחק חיות-מן, ישראל

לחצו לקרוא ציטוט עוד קולות שלום אלטרנטיביים

לחצו לנגן סרט צפו בסרט על גוש קטיף

לחצו כאן לנגן את הוידיאו
ובקרו באתר קטיף.נט

לחצו לקרוא ציטוט בראשית ברא אלהים את השמים ואת הארץ

בראשית א, א

 

גם אם נראה שהגענו כמעט ל"רגע האחרון", אני חש צורך לחזור על כמה שאלות מציקות לגבי מדיניות שרון, המכונה "תוכנית ההנתקות".

בהקדמה לחוק "פינוי / פיצוי" נכתב שמטרת הנסיגה החד-צדדית היא "להוביל למציאות בטחונית, מדינית, כלכלית ודמוגרפית טובה יותר". מומחים רבים כבר הטילו ספק בכל אחת מן המטרות הללו.

בטחון

סקרי דעת קהל ערביים מראים שרוב הפלשתינאים מאמינים שישראל החליטה לסגת בגלל הטרור. מומחי בטחון רבים, כולל הרמטכ"ל לשעבר יעלון, טוענים שמתן פרס לטרור יזיק למלחמה בטרור, הן בישראל והן בזירה העולמית. הנסיגה תאפשר למחבלים לשגר רקטות קסאם על רוב מרכזי האוכלוסיה בישראל. נסיגה מציר פילדלפי על גבול מצרים תאפשר זרימה אדירה של נשק לעזה, כולל טילי נ"ט ונ"מ, שיקשו על צה"ל לפעול נגד המחבלים ברצועה. יתר על כן, הסכמת שרון להכניס צבא מצרי לעזה תבטל את פירוז סיני ותחסל את ההישג האסטרטגי של חוזה השלום עם מצרים. צעד זה יביא איום של צבא סדיר על תל אביב. בנוסף, המחלוקת הפנימית הקשה מפלגת את העם ובכך פוגעת באחדותנו ובחוסננו. אכן, יועצי שרון טוענים שהמומחים הפסימיים טועים.

אך מה יהיה אם הם צודקים?

יחסי חוץ

הנשיא בוש כבר הכחיש את טענתו של שרון כאילו התחייבה ארה"ב לתמוך במו"מ עתידי בדרישת ישראל לספח את גושי ההתיישבות העיקריים, בתמורה לנסיגה מעזה. מדינות אחרות כבר הגבירו את לחצן על ישראל לפנות שטחים נוספים. תוכנית שרון כבר קבעה תקדים מסוכן שבו ישראל מוסרת שטחים תמורת שום-דבר! בתמורה, ישראל סופגת יותר בקורת, לא פחות. כמובן, ייתכן שאני טועה ועקירת ישובי חבל קטיף תהפוך את ישראל לחביבת העולם.

אך מה יהיה אם אני צודק?

כלכלה

ישובם מחדש של אלפי אזרחים והיערכות מחדש של צה"ל תעלה מיליארדים יותר מהסכום שהממשלה מגלה. אלה שתמיד האשימו את המתנחלים שהם גוזלים את תקציבי השכבות החלשות, מקבלים כעת בשלווה את המחיר האדיר של החורבן, בעוד שהעניים מתרוששים עוד יותר. האם הם מוכנים לשלם כל מחיר כדי להרוס את יריביהם הפוליטיים? יתר על כן, התוכנית תהרוס מגזר יצרני גדול ותפגע בייצוא הישראלי. מומחי כלכלה מן המדרגה הראשונה מזהירים שמחיר הנסיגה יעיק על כלכלת ישראל עוד עשרות שנים! שרון טוען שתוכניתו תעודד השקעות זרות.

אך מה יהיה אם הוא טועה?

גאוגרפיה ודמוגרפיה

רובם של מיליון ורבע הפלשתינאים תושבי הרצועה חיים תחת שלטון הרשות הפלשתינאית מאז הסכמי אוסלו. עזה אינה נמצאת תחת כיבוש! גוש קטיף קרוב יותר לנגב המערבי מאשר לעיר עזה וחיים בסביבתו רק 150 אלף ערביי רפיח וחאן-יונס (ראה מפה). הרס גוש קטיף לא ישנה כלום מבחינה דמוגרפית! אפילו אם ישראל תספח את גוש קטיף, המאזן הדמוגרפי לא ישתנה בהרבה (ראה תוכנית חלופית).

שרון פשוט מסלף את העובדות!

הפרדה, שלום ופיוס

ברור לחלוטין שתוכנית שרון תזיק לסיכויי השלום. הפרדה היא רעיון דוחה המדיף ריחות של איבה והפרדה גזעית. צעדים חד-צדדיים הם במהותם פעולות תוקפניות ולא צעדי פיוס! תוכנית שרון מהווה תוקפנות כנגד יהודים וערבים כאחד. יתר על כן, התוכנית לא תיצור שום הפרדה. עזה תשאר אוטונומית בדיוק כפי שהיא היום, ומאידך תמשיך להיות תלויה בנו לאספקת מים, חשמל ושאר צרכיה. שרון מתכנן לכלוא את תושבי עזה בגטו ענק, מוקף מכל עבריו בחיילים, אלא אם צה"ל ייסוג מגבול מצרים ויפקיר את בטחון ישראל.

שרון לא מתכוון בכלל שתוכניתו תביא שלום!

יודנריין

הקונספציה ששלום דורש טיהור אתני של יהודים משטחים ערביים מהווה רעיון אנטי-מוסרי ובלתי-חוקי בעליל. אם ישראל יכולה לקבל מיליון ורבע אזרחים ערבים (כחמישית מכלל אזרחיה), מדוע לא יקבלו הערבים מיעוט זעיר של ישראלים בשטחם? משמעותו של פיוס אמיתי חייבת להיות קבלת קיומו של הזולת בארץ הזאת. התביעה הערבית לגרש את כל היהודים משטחיהם מבוססת על כפירתם בזכות הקיום של ישראל, שאינה אלא תביעה לרצח עם.

האם שרון מאמץ מדיניות של יודנריין?

אלטרנטיבות

תוכנית שרון לא תפרוץ את הקפאון בתהליך השלום. כעת נחוצה חלופה חדשה באמת. הקונספציה של חלוקת הארץ שלטה באזורנו למעלה משבעים שנה, אך היא הובילה רק למלחמות ושפיכות דמים. אך קיימות חלופות אחרות, כמו אלו שאנו מציגים במדורנו 'קולות שלום'.

האם לא למדנו דבר מכשלון אוסלו?

דמוקרטיה

התנהלותו של שרון מציבה איום חמור על הדמוקרטיה הישראלית. דמוקרטיה אמיתית נשלטת ע"י ה'דמוס', ציבור האזרחים. בבחירות הדמוקרטיות האחרונות שנערכו כאן, הצביע רוב עצום נגד נסיגה חד-צדדית, אפילו בקנה מידה קטן מאד, כפי שהציעה מפלגת העבודה. כל הבחירות הדמוקרטיות בתוך מפלגתו של שרון הניבו תוצאות זהות. שרון בגד בהתחייבותו לבוחריו ויצר בכנסת רוב מלאכותי באמצעות שיטות מפוקפקות. הוא ממשיך להתקדם כנגד הרוב הדמוקרטי!

יתר על כן, דמוקרטיות ליברליות מגינות על זכויות האזרח של יחידים ומיעוטים כנגד עריצות הרוב. עקירת אזרחים שומרי חוק על רקע שיקולים אתניים אינה מהווה החלטת רוב לגיטימית בדמוקרטיה אמיתית. התנהלותו האנטי-דמוקרטית של שרון נמשכת במהלך מסע השיסוי, ההסתה והרדיפות נגד מתנגדיו.

האם נוכל לשקם את הדמוקרטיה שלנו אחרי משבר כזה?

מדינה יהודית

יש להזהיר את הציבור שתוכניתו הגזענית, האנטישמית והאנטי-דמוקרטית של שרון עלולה לשמש בעתיד תקדים שיופעל נגד הערבים. אותו חוק עצמו, שנתמך בהתלהבות ע"י השמאל, התקשורת ובג"ץ, עלול לשמש תקדים משפטי לגרוש אלפי ערבים!

האם החוק נועד לחול רק נגד יהודים?

חמלה

כל תהליך החקיקה והיישום היה בלתי מסודר וחסר רגישות אנושית. ממש כמו בימית, העקורים עלולים לעבור טראומות וטרגדיות איומות. ה"פיצויים" המגוחכים שמציעים להם גובלים בעושק וגזל, בבחינת "הרצחת וגם ירשת?"

האם אנו רוצים לחיות עם משטר חסר כל רגש לאזרחיו?

פליטים

הן הפליטים הערבים והן היהודים שגורשו ממדינות ערב זכאים לפתרון מציאותי בדרכי שלום. ברור שכוונת שרון להפוך עוד אלפי אזרחים לפליטים חדשים רק תוסיף עוול חדש על מכאובי העבר. אזרחים ההופכים לפליטים נקלעים למצב נורא, גם אם הדבר קורה בעת מלחמה, אך תוכנית ממשלתית להרס מתוכנן של אזרחי המדינה גובלת בהתנהגות ברברית.

מה תעשו אם יבואו לגרש אתכם מהבית?

מוסר ופוליטיקה

יהודי קטיף והשומרון הם אזרחים נאמנים ושומרי חוק. כפריהם נבנו על גבעות טרשים ודיונות צחיחות במדבר, תוך אישור חוקי ורשמי של הממשלה. על מה נענשים אנשים ישרים אלה?

יהיו כאלה שיגידו שכל העולם מסכים שההתנחלויות אינן חוקיות. העובדה שדעה זו נפוצה מאד יותר מדאיגה מאשר משכנעת. מאז מלחמת ששת הימים, כל ממשלות ישראל דחו את הטענה שאמנת ג'נבה הרביעית חלה על שטחי יש"ע. החוק הבינלאומי מגדיר 'שטח כבוש' כשטח שנלקח מידי ריבון חוקי אחר. אך שטחי יש"ע נכבשו בניגוד לחוק ע"י מצרים וירדן במהלך מלחמת השחרור. ישראל נכנסה ליש"ע במהלך מלחמת מגן חוקית ומאז שלטה בהם בהתאם לחובתה עפ"י החלטה 242 של מועצת הבטחון של האו"ם והחוק הבינלאומי. לפיכך, אזורי יש"ע הם שטחים שנויים במחלוקת והישובים היהודיים שם חוקיים למהדרין. שרון חייב להבין שהסכמה לטענת אי-החוקיות תוביל לעקירת חצי מיליון יהודים מכל השטחים "הכבושים", כולל מזרח ירושלים.

מישהו חושב שישראל תוכל לשרוד אחרי תסריט כזה?

תקוה

נראה שתוכניתו הלא-אנושית של שרון מתחילה לאבד את תמיכת הציבור. זו יכולה להיות הזדמנות פז ציבורית לשנות את איכות הדמוקרטיה היהודית שלנו. המאבק חייב להיות בלתי-אלים! כל גילוי אלימות יכול רק לדחוף את שרון לקיצוניות אנטי-דמוקרטית נוספת. אזרחי ישראל חייבים לדרוש את החלפת הממשל הנוכחי בנציגים נאמנים שישרתו את רצונם וצרכיהם האמיתיים של הבוחרים. אל נא נחמיץ את ההזדמנות לשוב אל כללי הדמוקרטיה וערכינו היהודיים!

ייתכן שזה לא נשמע 'פוליטיקלי קורקט', אך התקוה של ישראלים רבים עדיין יונקת מן האמונה והמסורת. הגענו לארץ הזאת מתוך אמונה שבורא העולם הבטיח את ארץ ישראל לעם ישראל. רבים מאתנו מאמינים שאין לאף אחד - רומאי, פלשתינאי או אפילו יהודי - שום זכות לגרש יהודים מבתיהם בארץ המובטחת.

אכן, אני מכבד את זכויות האדם של בני עמים אחרים, תומך בדמוקרטיה אמיתית ומבקש דרכים לחיות בשלום עם כל בני האדם. אך פשוט אינני יכול להציע שלום כזה שיגרום לחילול מצוות בוראי.

הבה נשמור על התקוה והאמונה שאיחדו אותנו אלפי שנים! הבה נמשיך ביחד את מסענו הארוך לקראת החזון של תקופת הזוהר, של עידן הצדק והשלום הנצחיים.

האם נעמוד באתגר?

אהוד טוקטלי, 22/6/2005

הערות ודיונים מתקבלים בברכה במדור "פינת דיאלוג".


חזרה למאמר הנוכחיכל הזכויות שמורות ל'דרכי תקוה', © 2003-5

'דרכי-תקוה' שומר על זכותו לפרסם חומרים לפי שיקול דעתם של עורכי האתר. עם זאת, כל החומרים באתר זה מתפרסמים על אחריותם הבלעדית של מחבריהם. בעלי האתר ועורכיו אינם מקבלים על עצמם אחריות לשום חומר, אלא אם הם נזכרים במפורש כמחבריו של קטע מסויים.