נוני דרוויש:

ישראל היא ארץ יפהפיה ואומה נהדרת המשגשגת למרות ים השנאה המקיף אותה. למרות שאינה מושלמת, ישראל משתדלת להגשים את ערכיה האנושיים. אני יודעת שהישראלים משתוקקים לשלום ואני מייחלת לראות את הערבים מתחילים להכיר באנושיות של ישראל, המבטאת אמונה, אומץ ורצון טוב.


קראו את המאמר השלם

אני תוהה לעתים מדוע הערבים אינם יכולים לקבל יהודים שיחיו בארצותיהם הענקיות, כאשר היהודים מכבדים ערבים ומתירים להם לחיות בארצם הזעירה. הערבים אינם רואים כמה זה צבוע.

אני לא בטוחה אם הפינוי מעזה יביא שלום לישראל ורווחה לתושבי עזה. אני מכבדת את מאמצי הרצון הטוב של ישראל למען השלום, אך הערבים לא החזירו מסר דומה במעשיהם...

האם יפעלו תושבי עזה למען השלום אחרי הפינוי הישראלי או שמא יחזרו לתקופות ה'פידאין', הג'יהאד והטרור? האם למדו לקח מעשרות שנים של אלימות ואי-סדר? האם הם בכלל זוכרים איך לחיות בחברה מסודרת ושוחרת שלום? אם ישראל תיסוג, ערביי עזה יוכלו לנצל את ההזדמנות ולפעול סוף-סוף למען השלום ונגד הטרור. אישית, אינני אופטימית, אך הדבר תלוי בערביי עזה.


קראו את המאמר השלם

רק מעטים יודעים שה'אינתיפאדה' הפלשתינאית הראשונה התחוללה נגד השלטונות המצריים בעזה כתוצאה ממשטר הדיכוי של הנשיא המצרי נאצר. ערביי עזה התפרעו נגד מאסריו ההמוניים של נאצר ונגד השימוש שעשה בעזה כבסיס להתקפות על ישראל בלי שינקטו אמצעים להגן על האוכלוסיה האזרחית. אזרחים פלשתינאים היו קורבנותיה של שאפתנותו של נאצר.

ברצועת עזה הזעירה, היו הפלשתינאים לחוצים בין ישראל לבין שאר העולם הערבי שלא התיר להם תנועה חופשית. הם היו זקוקים לויזה אפילו כדי לבקר במצרים, המדינה ששלטה עליהם. התשתית והכלכלה בעזה ובגדה המערבית הוזנחו ע"י הערבים, שנתנו להם רק נשק ותגמולים עבור פעולות טרור. מחנה הפליטים ג'בליה שראיתי כילדה, קיים עד היום באותו שם ובאותם תנאים מאז 1948. הפלשתינאים פשוט נוצלו והוקרבו בתור קו החזית של הג'יהאד הערבי. הם לא הורשו להתבולל ולא לקבל את ישראל. לא הוצע להם שום מקום אחר שאליו יוכלו ללכת. אני לא רואה את הפלשתינאים עומדים בתור לחפש עבודה מעבר לגבולות מצרים, ירדן או סעודיה. אך אני רואה אותם עומדים בתור לעבודה בישראל. הם זקוקים לעבודה שאותה מציעה להם רק המדינה שנגדה הם מבצעים פיגועי טרור.

העולם הערבי פגע מספיק בפלשתינאים ויצר תרבות של טרור שכבר אינה מסוגלת לזכור מהי חברה נורמלית. הגיע הזמן שהפלשתינאים יחכימו ויבינו שישראל יכולה להיות שותפה ולא אויב. יאסר ערפאת היה נאמן יותר לרודנים הערבים שמימנו אותו מאשר לרווחתם של בני עמו. הגיע הזמן שיחליטו על גורלם ויפסיקו להיות השעיר לעזאזל של העולם הערבי העשיר מנפט.


קראו את המאמר השלם

סגור חלון