ד"ר נח ניסני:

נראה שאריאל שרון לא קרא את כתבי מונטסקיי, או אולי הוא מאמין ששום דבר לא השתנה מתקופת שלטונו של בן-גוריון. כך משתמע מהעובדה ששרון מרשה לעצמו להתחייב פומבית, בשמו ובשם כולם, לכבד את תוצאות משאל מתפקדי הליכוד, ואחר כך הוא מתכחש להתחייבותו. כך נראה גם כשהוא עושה שימוש מפוקפק בסמכותו לפטר שרים, כדי להשיג בדוחק רוב מלאכותי בממשלה ומעביר החלטה חסרת תוכן בעד "ההתנתקות".

יש סכנה גדולה לדמוקרטיה בהכרזתו של ראש הממשלה, שהוא ממשיך עם תוכניתו על אף התנגדותם של רוב שרי ממשלתו, רוב חברי המרכז ורוב חברי הכנסת של מפלגתו, תוך הפרת התחייבותו הפומבית לכבד את החלטתם של מתפקדי הליכוד. הוא טוען שהוא עושה כל זאת משום שהוא דואג למדינה, ושהוא "יודע" מה טוב לה.

גישתו של שרון נותנת לגיטימציה לכל אחד מאלה שדואגים למדינה לא פחות ממנו וש"יודעים" לפחות כמוהו מה טוב לה, לפעול להשגת מטרותיהם בניגוד גמור לכל כללי המשטר הדמוקרטי.


קראו את המאמר השלם

אחד מנכסי צאן הברזל שלנו ובסיס לבטחוננו, הוא רוח ההתנדבות של צעירינו ונכונותם להקרבה בשרותם הצבאי להגנת המולדת. רוח זו אינה מובטחת, אלא במידה שהצבא ימשיך להיות ולהיראות כצבא ההגנה לישראל, שמטרתו מאחדת את כולנו. טועים החושבים שנכונותם הקדושה הזו של צעירינו מובנת מאליה, ותמשיך להתקיים גם אם ישמש הצבא כזרוע כוחנית של הממשלה לכל דבר. טעות זו מסכנת את עתידנו, במיוחד אם הצבא ישמש לפעולות המפלגות את העם. המצב חמור ביותר כאשר השלטונות מרשים לעצמם להשתמש באהבת המולדת ורוח ההקרבה של צעירינו, למטרות שפוגעות באמונתם ומצפונם של חלק גדול מהם, במיוחד של הטובים והמסורים בחיילינו.


קראו את המאמר השלם

סגור חלון