מאמר מאת הרון יחיא

[תגובות מתקבלות ברצון בפינת הדיאלוג ]

קריאה מוסלמית לשלום

המזרח התיכון עדיין מהווה כיום זירה למלחמה בין הישראלים והפלשתינאים. קיצונים בשני הצדדים נוקטים באמצעים קשים ואכזריים ביותר נגד יריביהם. הצבא הישראלי מפציץ ישובים פלשתינאים באכזריות, יורה בילדים ומנסה להפוך את פלשתינה לארץ שוממה. מן הצד השני, קיצונים פלשתינאים תוקפים מטרות אזרחיות ישראליות ומפיצים אלימות עם התקפות ההתאבדות הנוראות שלהם, המכוונות נגד נשים וילדים.

משאלת לבנו כמוסלמים היא שהזעם והשנאה ישככו בשני הצדדים, ששפיכות הדמים תיפסק ושיבוא השלום למזרח התיכון. אנו מתנגדים הן להרג חפים מפשע בידי הישראלים והן לפיגועים הפלשתינאים נגד ישראלים חפים מפשע.

לדעתנו, התנאי החשוב ביותר לסיום הסכסוך העיוור הזה ולכינון שלום במזרח התיכון, הוא ששני הצדדים יבינו ויגשימו באמת ובתמים את אמונותיהם. הסכסוך בין ישראל לפלשתינה כבר מזוהה עם 'מלחמת קודש' בין יהודים ומוסלמים, כאשר למעשה אין שום סיבה שבעולם למלחמת דת שכזאת. גם יהודים וגם מוסלמים באמינים באל האחד, אוהבים ומכבדים את אותם נביאים, ודוגלים באותם עקרונות מוסר. הם אינם אויבים. להפך, הם בני-ברית בעולם שבו נפוצים האתאיזם ושנאת הדת.

על בסיס עקרון יסודי זה, אנו קוראים לעמי הספר:

1) מוסלמים ויהודים מאמינים באל אחד, בורא היקום וכל היצורים החיים. כולנו משרתי האל, ואליו אנו עתידים לשוב. אם כן, מדוע נשנא זה את זה? ספרי הקודש שלנו שונים, אך כולנו מקבלים אותם כי אנו מאמינים שהם התגלות אלוהית. אז מדוע נלחם אלה באלה?

2) האם הישראלים מעדיפים לחיות בין אתאיסטים או עובדי אלילים, במקום בין מוסלמים? התנ"ך מלא בקטעים המתארים את אכזריותם האיומה של עובדי האלילים נגד היהודים. ברורים לעין כל, האכזריות ורצח-העם הנוראים שבוצעו נגד היהודים בידי אתאיסטים וכופרים (כגון הנאצים, אנטישמים, גזענים ומשטרים קומוניסטים כמו ברוסיה של סטאלין). כוחות אתאיסטים אלה שנאו את היהודים בגלל אמונתם באל, ומשום כך הם רדפו אותם. האין היהודים והמוסלמים נצבים באותו צד, כנגד כוחות אתאיסטים, קומוניסטים או גזענים, השונאים אותם באותה מידה?

3) מוסלמים ויהודים אוהבים ומכבדים את אותם נביאים. הנביאים אברהם, יצחק, יוסף, משה או דוד, חשובים למוסלמים לפחות כמו ליהודים. האדמה, שעליה דמויות קדושות אלו חיו ועבדו את האל, קדושה למוסלמים לפחות כמו ליהודים. אם כן, מדוע נטביע אדמה זו בדם ובדמע?

4) הערכים העמוקים של ישראל קדושים גם למוסלמים. המילה 'ישראל' היא שמו של הנביא יעקב, שהקוראן קושר לו כתרים והמוסלמים נוצרים את זכרו בכבוד רב. סמל המגן-דוד הוא גם בעבורנו הסמל המקודש של הנביא דוד. על פי הקוראן, בתי כנסת נחשבים למקומות מקודשים שאנו מצווים להגן עליהם. (קוראן 22:40). אם כן, מדוע לא יוכלו בני שתי הדתות לחיות יחדיו בשלום?

5) התורה מצווה על היהודים להשכין שלום ובטחון, לא לכבוש ארצות אחרות ולשפוך דמים. בני ישראל מתוארים כ'אור לגויים'.

אם הישראלים ימשיכו להתייחס לפלשתינאים כפי שהם נוהגים בהם כעת, ייתכן שלא יוכלו להצדיק זאת בפני האל. מצד שני, ייתכן שאותם פלשתינאים ההורגים ישראלים חפים מפשע לא יוכלו להצדיק את מעשי הרצח האלה. האין זו חובתנו בפני האל לשים קץ ללוחמה, הגוררת את שני הצדדים לתהומות של אלימות שטנית?

אנו מזמינים את כל עמי הספר לשקול עובדות אלו. אללה מצווה עלינו המוסלמים להזמין את היהודים והנוצרים ל'נוסחא המשותפת':

אמרו, "אנשי הספר! נתאחד נא לקבל נוסחא משותפת על עצמנו ועליכם: שלא נעבוד אחר מלבד האל; שלא נשתף עמו כל שותף; שלא נקים מתוכנו אלים ואדונים מלבד האל." (קוראן, 3:64, תרגום חפשי מאנגלית).

זוהי קריאתנו לעמי הספר: כאנשים המאמינים באל ומקיימים את מצוותיו, הבה נתאחד סביב הנוסחא המשותפת של 'האמונה'. הבה נאהב את האל, הבורא והאדון של כולנו. הבה נשמור את מצוותיו. הבה נתפלל לאל שינחנו בדרכי ישרים. הבה נביא אלה לאלה ולעולם כולו, אהבה, חמלה ושלום, ולא איבה, דם ודמעות.

כאן טמון הפתרון לשאלה הפלשתינאית ולסכסוכים אחרים בעולם. בואו, הבה נמצא פתרון בצוותא. מותם וסבלם של חפים מפשע כה רבים, מדי יום ביומו, מזכיר לנו כל יום כמה דחופה המשימה הזאת.

הרון יחיא, 10/6/2004

בקרו באתרים (באנגלית): www.harunyahya.com, www.unionoffaiths.com

לרכישת עבודותיו של הרון יחיא, בקרו כאן: www.bookglobal.net


חזרה למאמר הנוכחי