נופי הוהנצולרן / הכינגן
צילום: הנטש, 2003

 

חלומות מתגשמים בהכינגן

מאת אוטה הנטש

ביסינגן / הכינגן, גרמניה

 

בית הכנסת הישן של הכינגן
שב להיות מקום תפילה לאחר ששים וחמש שנה

 

חלק שני: תולדות בית הכנסת הישן של הכינגן

צילום: אחרי שנת 1881

כפי שנזכר בחלק א', בית הכנסת הישן של הכינגן נבנה בשנת 1767. במהלך השנים 1850-52 הושלמו כמה שיפורים קטנים ונבנה אזור המקהלה.

בשנת 1881 הוספה חזית חיצונית חדשה למבנה ולעיצוב הפנים של בית הכנסת נוספו כמה ציורים יפהפיים.

אחרי שנת 1881 היה בית הכנסת ברחוב גולדשמיד-שטראסה מוקף מימינו בבית הספר היהודי ומשמאלו בבית המגורים של אליאס מוס, סיטונאי שסחר בעורות ומעילים.

לאחר עליית הנאצים לשלטון, חולל בית הכנסת הישן של הכניגן, כמו שנפל בגורלם של בתי כנסת אחרים בגרמניה.

עד ראיה יהודי, הפקיד התרבותי קארל המבורגר, שהיגר מאוחר יותר לניוארק, ניו-יורק, ראה את פשיטת האס.אה. בלילה של התשיעי-עשירי לנובמבר, 1938 ממקום תצפית בבית הספר הישראליטי ובניין הקהילה הסמוך לבית הכנסת. הוא דיווח על האירוע במכתב מתאריך 5 לאפריל, 1943:

במהלך 'הקריסטאלנאכט' (פוגרום ליל הבדולח), פנימו של בית הכנסת הנהדר של הכינגן "נהרס לחלוטין. כך הורשו הוונדאלים לזרוע חורבן... לבטח, בית הכנסת היה נשרף עד היסוד אילו השריפה לא היתה מסכנת את מבני המגורים הסמוכים."

הריסות הספסלים המנותצים וריהוט בית הכנסת הושלכו בין סידורי תפילה, טליתות ומגבעות שנערמו ברחוב. כשהסתיימה ההתקפה המבישה בשעה שש בבוקר, הגיעו פועלי מחלקת הנקיון של העיריה וגרפו את כל הההריסות לתוך בית הכנסת. דלת הכניסה נאטמה בלוחות והבניין המחולל נעזב לנפשו.

צילום: קידל, הכינגן

המבורגר: "כך חדל בית הכנסת להיות בית האל; הוא עמד בחורבנו, וניתן להגיד שהקהילה היהודית הנכבדה של הכינגן חדלה להתקיים. בתי הכנסת של הייגרלוך ורקסינגן ספגו גורל דומה; גם שם נהרסו כליל הריהוט והתכולה שבתוך המבנים."

למרבה המזל, בשנת 1979 הכריז המשרד המחוזי לשימור והנצחה שבית הכנסת המתפורר הוא אתר תרבותי בעל ערך מיוחד. האגודה "יוזמה למען בית הכנסת של הכינגן", אשר נוסדה בשנת 1982 הציבה לעצמה מטרה שאפתנית - לשקם ולשמר את בית הכנסת הישן. עבודות השיקום החלו בשנת 1983.

האגודה גייסה למעלה ממיליון וחצי מארקים לשיפוץ המבנה, וכיום הוא דומה מאד לחזותו היפה והמרשימה של הבניין המקורי. בתאריך 19 לנובמבר 1986 נפתח בית הכנסת לציבור בטקס חגיגי, שאחריו נערכו עוד שורה של אירועים מרהיבים שאירגנה האגודה "למען בית הכנסת הישן של הכינגן". בית הכנסת הוחזר לייעודו הנכבד.

לוקט ממקורות שונים ע"י אוטה הנטש.


חלק שלישי: החגים בשנת 2003

חלק ראשון: ההיסטוריה של היהודים בהכינגן

קראו אודות החיים היהודיים בהייגרלוך:

הייגרלוך - חלק א'

הייגרלוך - חלק ב'

הייגרלוך - חלק ג'

קראו את ההצהרה הנוצרית בברלין, 11 לספטמבר 2004

אודות אוטה הנטש
כל הזכויות שמורות ל'דרכי תקוה', © 2003-5

'דרכי-תקוה' שומר על זכותו לפרסם חומרים לפי שיקול דעתם של עורכי האתר. עם זאת, כל החומרים באתר זה מתפרסמים על אחריותם הבלעדית של מחבריהם. בעלי האתר ועורכיו אינם מקבלים על עצמם אחריות לשום חומר, אלא אם הם נזכרים במפורש כמחבריו של קטע מסויים.