הערות

1) האמונה בחלוקתה של האנושות לטובים ורעים, ובמלחמה מתמדת ביניהם, מושרשת עמוק בפסיכולוגיה האנושית. עקבותיה מביאים אותנו לגבולות הפרה-היסטוריה - לזורואסטריזם, שחוקרים מסוימים מקדימים את הופעתו למאה ה-18 לפני הספירה הנוצרית. דת זו, ששלטה באימפריה הפרסית במשך יותר מאלף שנים, והתפשטה מהודו במזרח עד חבש במערב, מאמינה בקיומן של שתי ישויות עליונות הנמצאות במלחמה מתמדת ביניהן: אורמוז, בורא העולם וכל הטוב שבו, וארמן, מקור כל הרע. הדים לאמונה הזו מופיעים, לכאורה, במגילות הגנוזות במערות ים המלח, בצורה של מלחמה בין בני אור ובני חושך. גם בתנ"ך מופיע את קיומו של השטן, המלאך הרע, אך הוא מופיע בצורה מאד צדדית ומצומצמת, כגון בדיאלוג הפילוסופי באיוב ובזכריה (ג, א), ומבטא יותר אלגוריה מאשר אמונה.

סגור חלון

2) לבואסייה (Antoine L. Lavoisier, 1743-1794) מייסד מדע הכימיה המודרני, נמנה בין "משרתי האצילים" שנרצחו ע"י היעקובינים.

סגור חלון

3) וולטייר (Voltaire, 1694-1778) הפילוסוף-אידיאולוג הראשי של היעקובינים, מבטא התנגדותו לכתבי הקודש היהודו-נוצריים: "אותם שיכולים להביא אותך להאמין אבסורדים, יכולים להביא אותך לבצע זוועות" ("Philosophical Dictionary"). ההיסטוריה הנוראית של המאה ה-20 מראה שהזוועות הנוראיות ביותר מתבצעות דווקא ע"י אלה שלא מאמינים "באבסורדים" הוולטייריינים.

סגור חלון

4) כנראה, שתוצאת עלייתם לשלטון של היעקובינים, ומחזה הדמים של "ממלכת הטרור" שגרם שלטונם, עמדה מול עיניו של ניטשה, כאשר כתב בשלהי המאה ה-19: "זוהי הדרך שבה האמונה הנוצרית נהרסה ע"י המוסר שלה עצמה, וזו הדרך שהנצרות כמוסר צריך עכשיו להיהרס. אנו נמצאים בספו של מאורע זה... המחזה הגדול הזה במאה מערכות, שמחכה לאירופה בשתי המאות הקרובות, הנוראי ביותר, המפוקפק ביותר, ואולי, גם המלא תקווה מכל המחזות..." (Friedrich Nietzsche, "על הגנאולוגיה של המוסר").

סגור חלון

5) "למעשה הייתה השאיפה של העצרת שהדת הקתולית תפסיק להיות הדת של המדינה ושחופש דת ישרור. לאחר מכן היא הצהירה שפרוטסטנט יכול להיבחר לכל משרה (24.12.1987), החזירה ליורשים של פליטים פרוטסטנטים את נכסיהם ואת מעמדם כאזרחי צרפת (28.1, 26.7, 16.8.1790) . (האנציקלופדיה הקתולית, ע' מהפכה צרפתית.)

סגור חלון

6) הבונים החופשיים היוו במאות 19-18 מין "אינטרנציונל" ליברלי, בין חבריו נמנו שלושת גיבורי עצמאות אמריקה - וושינגטון, סן מרטין ובוליבר, כמו גם מונטסקיי, ז'בוטינסקי, וכמעט כל ליברל בעל רמה. הם קיבלו לשורותיהם מאמינים מכל הדתות, שבטקס קבלתם נדרשו להישבע ב"אדריכל הגדול", כמייצג כללי של "בורא העולם" המשותף לכל הדתות, מה שמנע את הכניסה מאתאיסטים. מקום התכנסותם נקרא "בית מקדש" (Temple), והיה מעוטר בשני עמודים עם שמותיהם של עמודי בית המקדש של המלך שלמה.

סגור חלון

7) היסוד הדתי מופיע בשלושת המקורות של הליברליזם האנגלי, האמריקאי והג'רונדיני - התנ"ך, הפילוסופים היוונים ומונטסקיי. אריסטו משווה את שלטון החוק לשלטון האל: "מי שתומך בשלטון החוק, יכול להיחשב כמי שתומך בשלטונו של האל והתבונה בלבד, אך מי שתומך בשלטון בני אדם מוסיף יסוד חייתי." (אריסטו, "פוליטיקה", III, XVI).אפלטון טוען שאין ביכולתם של בני אדם לקבוע חוקים: "מה אם כך, הוא אמר, נשאר לנו עדיין מעבודת החקיקה? שום דבר לנו, עניתי, רק לאפולו, האל של דלפי, שלו הסידור של הדברים הגדולים, האצילים והעליונים מכל." (אפלטון, "הרפובליקה", IV). ובעקבות התנ"ך והפילוסופים היוונים, מונטסקיי גרס: "אך העולם הרציונלי רחוק מלהיות נשלט היטב כמו הפיסי. על אף שלראשון ישנם גם חוקותיו, שמטבעם הנם ניצחים, הוא איננו מציית להם בדייקנות של העולם הפיסי." (מונטסקיי, "רוח החוקים"1, I, I ) ואחריו ג'פרסון בהצהרת העצמאות של אמריקה: "חוקי הטבע ומהאל של הטבע". ואלברדי (Juan Bautista Alberdi), האידיאולוג הראשי של הליברליזם הארגנטיני: "עובדות אלו, האלמנטים הטבעיים של החוקה התקינה, שכבר ישנם לרפובליקה, כתוצאה מהזמן ומאלוהים, צריכים להיות חומר לימוד וניסוח, ולא של יצירה." (אלברדי, "בסיסים ונקודות התחלה להתארגנות פוליטית של הרפובליקה ארגנטינה", 1852, פרק 17).

סגור חלון

8) דוגמאות אחדות מהשוויון היסודי של כל בני האדם בתנ"ך:

א) כל אבות העם "הנבחר" מתוארים בתורה כבעלי כל המומים המוסריים של האדם המצוי. אך אנושיותם הדואלית אינה מונעת את בחירתם ע"י אלוהים כאבות העם הנבחר להיות שליח תורתו לאנושות כולה.

ב) דוד, המלך הנערץ והמהולל, שמזרעו יצא המשיח גואל עמו והאנושות כולה, אינו בדיוק צדיק טהור, וחטאיו מגיעים עד רצח. מעניין הוא שבסיפור התנ"כי, ואין לחשוב שמהסח דעת, מגיע יחוסו, שהוא גם יחוס המשיח עתיד לבוא, מצד אחד לגילוי עריות של לוט ובנותיו, ומצד שני ליחסים אסורים בין יהודה וכלתו תמר.

ג) כדי שצאצאי גדולי האומה לא יתנשאו מעל הבריות, התנ"ך דואג לספר שבני שמואל היו לוקחי שוחד (שמואל א, ח, ג), ונכד של משה רבנו היה כהן של פסל פגני (בשופטים יח, ל, כתוב בן "מנשה", אך ה-"נ" קטנה ומעל השורה, שלפי המסורת הוספה לכבודו של משה.)

ד) בפרשה המשמשת השראה לפילוסופיה המשפטית של הליברליזם הקלאסי, אלוהים מנחם את קין ואומר לו, שמה שקרה לו אינו אומר שהוא רע מאלה המתיימרים להיות טובים; הוא מגן עליו ע"י סימן המיועד להזהיר את הבריות לבל יפגעו בו בגלל חטאו; ומברך אותו בחיי משפחה ואהבת בניו, בהיותו מייסד העיר הראשונה בתולדות האנושות, הנקראת על שמו של אחד מבניו, ומצאצאיו יצאו, לפי הסיפור התנ"כי, ממציאי המטלורגיה, המוסיקה, ועוד.

סגור חלון

9) המספרים הנוראים האלה אינם כוללים את החיילים ואת האזרחים שמתו בפעולות מלחמה. ראה את הערך "Power Kills" ב-"Encyclopedia of Genocide" בהוצאת המכון לשואה ורצח עם בירושלים , והמאמר "אנציקלופדיה לרצח עם" - יד ושם לשואה האוניברסלית.

סגור חלון

10) מוסוליני עלה לשלטון ב-1922 ולשלטון האבסולוטי ב-1924. מ-1938, כאשר איטליה נפלה תחת השפעתו של היטלר, עקב בידודה ע"י רוב המעצמות האימפריאליות המערביות, בגלל כיבושה של אתיופיה, פורסמו באיטליה החוקים האנטישמיים הראשונים. במלחמת העולם השניה, כ-8,000 מתוך 45,000 יהודי איטליה נשלחו למחנות השמדה גרמניים. במשטרים הפשיסטיים של פרנקו בספרד, סלזר בפורטוגל ופרון בארגנטינה לא היה שום ביטוי של גזענות, או חלוקה אחרת של בני אדם לטובים ורעים. רק פורטוגל מופיעה אחרי אנגליה ברשימת אלופי הרצח-עם של המאה העשרים שבערך Power Kills ב-"Encyclopedia of Genocide" וכמוה בפשע נגד האנושות שבוצע במושבות מעבר לים. גם ארה"ב מתקרבת מאד להיכנס לרשימת אלופי רצח-עם במאה העשרים- (Encyclopedia of Genocide, Table 3, Pg. 25 - 30). אם מוסיפים לרצח-עם שביצעה בפיליפינים, את ההפצצות של אוכלוסיה אזרחית בגרמניה ויפן. סך הכל של רצח-עם שהדמוקרטיות ביצעו במאה העשרים מגיע לכשני מיליון בני אדם (שם, ע' 31).

סגור חלון