ד"ר נח ניסני

נולד בבואנוס איירס, בשנת 1922, במשפחה ציונית, רוויזיוניסטית, ליברלית קלסית, ומעורבת בחיי הקהילה היהודית ומוסדותיה. סביו, ציונים ודתיים חסידים, הגרו לארגנטינה, בהתיישבות של הברון הירש, אחרי שמשלחת מיהודי רוסיה, שבה השתתף סבו, אליעזר ניסנזון, נכשלה בניסיונה לקבל את תמיכתו של הברון רוטשילד לעלייתם ארצה. אביו, ד"ר יצחק ניסנזון, נמנה בין מייסדי הפדרציה הציונית בארגנטינה, והיה נשיאה בשנות העשרים. בשנת 1943 נבחר ליושב ראש של ההסתדרות הציונית החדשה לאמריקה הלטינית. אמו, סופיה רחל רבינוביץ' דה ניסנזון, יסדה את ויצ"ו ארגנטינה, והייתה נשיאתו לאורכן של עשרות שנים. אחיו, אפריים לוז (ניסנזון), התנדב מארגנטינה למלחמת העצמאות.

בשנת 1935 יסד תנועת נוער ציוני א-פוליטי בשם "אבוקה" ובשנת 1937 הצטרף לבית"ר. נבחר בשנת 1944 ליו"ר של ברית הציונים הרוויזיוניסטים בארגנטינה, ולראש התא המחתרתי הדמוקרטי, נגד הדיקטטורה של גנרל פארל, בפקולטה להנדסה באוניברסיטת בואנוס איירס. בשנת 1963 עלה ארצה עם אשתו, שני בניו ובתו, והיום הוא סבא לעשרה נכדים ונכדות. לימד מתמטיקה ופיסיקה בתיכוני דימונה ושדה בוקר, והיה המנהל המייסד של התיכון בירוחם. המשיך את לימודיו שהופסקו בארגנטינה וקיבל תואר ראשון במתמטיקה, פיסיקה וחינוך באוניברסיטה העברית בירושלים, תואר שני ושלישי בפיסיקה באוניברסיטת בן-גוריון, ועבד בה במחקר והוראה. חיבר יחד עם פרופ' משה כרמלי וד"ר אלחנן לייבוביץ ספר על גרוויטציה, ורשימה של מאמרים עם חידושים מדעיים רבים.

ד"ר נח ניסני ז"ל נפטר במוצאי שבת, כ"ג באדר ב', תשס"ח (30/3/2008)


הפתרון הליברלי של ז'בוטינסקי לסכסוך היהודי-ערבי

התאמה של רעיונות ז'בוטינסקי לתקופה שלאחר השואה

אודות ז'בוטינסקי

הבדלים פסיכו-פילוסופיים בין שמאל וימין

מאמרים שפורסמו במדורנו 'חדשות ודעות'

בקרו באתר הבית על זאב ז'בוטינסקי
כל הזכויות שמורות ל'דרכי תקוה', © 2003-5

'דרכי-תקוה' שומר על זכותו לפרסם חומרים לפי שיקול דעתם של עורכי האתר. עם זאת, כל החומרים באתר זה מתפרסמים על אחריותם הבלעדית של מחבריהם. בעלי האתר ועורכיו אינם מקבלים על עצמם אחריות לשום חומר, אלא אם הם נזכרים במפורש כמחבריו של קטע מסויים.