הגדל תמונה

מאיר גרוס

את היללה הראשונה שחררתי לאוויר העולם בברטיסלאבה אשר בצ'כוסלובקיה. וזאת בח"י לחודש החרות, בשנת החרות למדינה. שנה לאחר מכן הביאוני הורי - ניצולי שואה שעברו את אושוויץ ושוחררו בבוכנוולד (אבי ז"ל) ובברגן-בלזן (אמי ז"ל) - לארץ ישראל, יחד עם אחי ז"ל (נהרג בשרותו הצבאי). לאחר הכשרה קצרה במעברה בבאר יעקב (דירה עם 4 כיווני אוויר ומים זורמים...), עברנו לבת ים ומשם, בכיתה ב', לירושלים. בשני המקומות ניהל אבי ז"ל בית זקנים של מלב"ן, והתגוררנו בהם, עד ליציאתו לפנסיה מאוחרת.

את התאים האפורים שלי צבעתי בבי"ס "חורב", בישיבה התיכונית "נתיב מאיר" ובמרכז הרב. התגייסתי לנח"ל (של עזרא) ולנח"ל המוצנח, ונשלחתי לרכז את סניף ירושלים של "עזרא". תנועה בה גדלתי כחניך ומדריך. לאחר הצבא פעלתי בתנועה עד לתפקיד המזכ"ל. לאחר מכן כיהנתי כמנהל "המכון לחקר החקלאות על פי התורה". בהמשך ניהלתי את "מרחביה" (האגודה שהפעילה את מוסדות "נועם"), את המרפ"ד בפסגות, בו הייתי גם בצוות המתנ"ס והושאלתי חלקית גם לחברה למתנ"סים. עבדתי באגף תרבות תורנית, בעמותת "אות ועד" (זיכרון השואה), כמנהל "עמינדב" (שרות לאומי לבנות) וכיום אני אחראי על השתלמויות ופרסומים ב"מכללת ליפשיץ". אני גם מדריך קבוצות לפולין, כותב ב"הצופה" ומשדר ב"ערוץ 7" מאז הקמתו. כמורה דרך, אני גם מדריך סיורים וטיולים מדי פעם.

אני עוסק גם בפעילות ציבורית: יו"ר המדרשה לתורה ודרך ארץ (המפעילה מרכז להעמקת היהדות בלוד), חבר בנשיאות המועצה של "עזרא" (שם כיהנתי לאורך שנים בהנהלה), חבר במליאת המועצה בבית אל ומכהן בועדות שונות ובמתנ"ס. הייתי במזכירות "אמנה", ב"מולדת" ועוד.

לאחרונה סיימתי את לימודי לתואר שני, בטורו קולג'. יש לי גם תעודת הוראה מ"ליפשיץ". בעבר למדתי באוניברסיטה העברית, בבית ברל, ובמכללת ירושלים. ועוד קורסים שונים.

השתתפתי במלחמות ישראל ושרתתי ארוכות במילואים - קיבלתי 4 אותות של מלחמות - כצנחן וכלוחם פלס"ר. וגולת הכותרת: אני נשוי לרבקה, בת כפר אחים, ואנו מגדלים 7 ילדים בבית אל, אליה עברנו בתש"מ. זכינו לחתן 3 ילדים. הבכורה גרה במעלה חבר, ולהם 5 ילדים. אחריה, תאומים, נשואים, במצפה רמון, אחת מהם אם לבת.


מאמרים שפורסמו במדורנו 'חדשות ודעות'
כל הזכויות שמורות ל'דרכי תקוה', © 2003-5

'דרכי-תקוה' שומר על זכותו לפרסם חומרים לפי שיקול דעתם של עורכי האתר. עם זאת, כל החומרים באתר זה מתפרסמים על אחריותם הבלעדית של מחבריהם. בעלי האתר ועורכיו אינם מקבלים על עצמם אחריות לשום חומר, אלא אם הם נזכרים במפורש כמחבריו של קטע מסויים.