הגדל תמונה

 

מנחם בן

מנחם בן, יליד 31 באוקטובר ("ליל כל הקדושים", כפי שהוא נוהג להזכיר), בשנת 1948 (שנת הקמת המדינה, כפי שהוא גאה לציין), התחיל לפרסם שירה וביקורת בנעוריו, בגיל 16, והוגדר אז (על ידי גבריאל מוקד ב"ידיעות אחרונות") כ"ילד הפלא של השירה והביקורת העברית". ספר שיריו הראשון, "אדרת הגפן", הופיע בשנת 1967. מאז פירסם עוד תשעה ספרים, ולמעלה מאלף מאמרים שפירסם בעיקר במוספים הספרותיים של העיתונות. בעיקר הירבה לפרסם במוסף הספרותי של "ידיעות אחרונות" (בשנות השבעים והשמונים) וכן ב"משא" (המוסף הספרותי של "למרחב" ו"דבר" בשעתם). החל מסוף שנות השמונים פירסם בן מאמרים שבועיים במדוריו האישיים שהתפרסמו ב"כל העיר" (המדור השבועי "שירה" בשנים 88-92), ב"עיתון תל-אביב" (המדור השבועי, "ספרות" בשנים 1993-2000), וב"זמן תל-אביב" (המדור השבועי "בן חורג", החל מספטמבר 2000 ועד היום).

בשנת 1989 זכה מנחם בן בפרס ראש הממשלה לספרות ובשנת 1998 זכה בפרס ברנשטיין (מטעם התאחדות המול"ים) לביקורת ספרות. בן הדריך בסדנאות כתיבה למיניהן והוא עורך מיפגשים ספרותיים המוצעים גם במסגרת "אמנות לעם" ו"סל תרבות". כמו כן הירבה להשתתף במישדרי טלוויזיה ורדיו.

דיעותיו החריגות והייחודיות של בן מתפרשות על פני תחומים רבים, ועוררו לא אחת פולמוס: בין השאר, ידועה עמדתו בעניין ברית המילה הרוחנית. את שלושת בניו (בנוסף לשלוש בנות, אחת מהן מנישואיו הראשונים) מל במילים, בלי חיתוך, בלי מוהל, בלי סכין, על פי מיצוות התורה: "ומלתם את לבבכם". כמו כן הירבה בן לשלול ולתקוף כיוונים רווחים ומגמות ממוסדות בתחומי החינוך והרפואה.

בן ואשתו מתגוררים במושבה גן-יבנה.

מנחם בן/ רשימת ספרים

ספרי שירה:

"אדרת הגפן", הוצאת עקד 1967 (שמי אז היה מנחם בראון)

"צמה צנופה", הוצאת דגה 1970 (שמי אז היה מנחם בראון)

"הים פלחים שקופים", הוצאת עכשיו 1971 (כבר בשם מנחם בן)

"שירים ואימוני שירה", הוצאת פרוזה/עיתונספרות, 1980

"שירים חדשים", הוצאת ארלית/ירון גולן 1986

ספרי ביקורת:

"אין שירה בלתי מובנת", הוצאת ירון גולן/פרוזה 1989

"תיק שירה", הוצאת ירון גולן/ארלית 1994

ספרי ילדים:

"ספר הקוסמים" הוצאת כתר, 1988, (2002, מהדורה חדשה)

"חגית בסירת הירח", הוצאת ירון גולן, 1993

רומן מכתבים:

"פלונטר", הוצאת ארלית, 1979 (בראש רשימת רבי-המכר באפריל 79)


הצעת השלום של מנחם בן

מאמרים שפורסמו במדורנו 'חדשות ודעות'
כל הזכויות שמורות ל'דרכי תקוה', © 2003-5

'דרכי-תקוה' שומר על זכותו לפרסם חומרים לפי שיקול דעתם של עורכי האתר. עם זאת, כל החומרים באתר זה מתפרסמים על אחריותם הבלעדית של מחבריהם. בעלי האתר ועורכיו אינם מקבלים על עצמם אחריות לשום חומר, אלא אם הם נזכרים במפורש כמחבריו של קטע מסויים.