הגדל תמונה

זאב ז'בוטינסקי

זאב ז'בוטינסקי נולד באודסה בשנת 1880 בבית יהודי מתבולל. בגיל 17 התחיל לעבוד כעתונאי ונשלח לשוויץ ואיטליה ככתב עתונים רוסיים. למד משפטים ומאוחר יותר ערך עתונים בעברית, רוסית ואידיש.

אחרי פרעות קישינב 1903 הצטרף לתנועה הציונית ברוסיה, ארגן קבוצות יהודים להגנה עצמית ונאבק למען זכויות היהודים.

במלחמת העולם הראשונה יזם את הקמת 'הגדודים העבריים' במסגרת הצבא הבריטי, כדי לשחרר את ארץ ישראל מהשלטון הטורקי. השתתף בקרבות בעמק הירדן וזכה בעיטור כבוד.

נבחר להנהלה הציונית העולמית בשנת 1921, אך פרש ממנה אחרי שנתיים עקב מחלוקת עם חיים וייצמן. הקים את המפלגה הרוויזיוניסטית ותנועת בית"ר, שתבעו עלייה מסיבית ולא סלקטיבית של יהודי מזרח אירופה, ומדינה יהודית בכל שטח הארץ משני עברי הירדן.

לאחר צאתו לקונגרס הציוני בשנת 1929, אסרו עליו הבריטים לשוב ארצה ומאז נאלץ להיאבק למענה מבחוץ. בשנת 1935, כאשר הקונגרס הציוני אישר את הגבלת העלייה של יהודי גרמניה, פרש עם הרוויזיוניסטים מן ההסתדרות הציונית והקים את ההסתדרות הציונית החדשה. נפטר בארה"ב בשנת 1940 ועצמותיו הועברו לקבורה בירושלים בשנת 1964.

ז'בוטינסקי היה מנהיג מדיני, הוגה דעות, עתונאי, סופר, משורר ומתרגם מחונן.


הפתרון הליברלי של ז'בוטינסקי לסכסוך היהודי-ערבי

התאמה של רעיונות ז'בוטינסקי לתקופה שלאחר השואה

הבדלים פסיכו-פילוסופיים בין שמאל וימין

אודות ד"ר נח ניסני

מאמרים שפורסמו במדורנו 'חדשות ודעות'

בקרו באתר הבית על זאב ז'בוטינסקי
כל הזכויות שמורות ל'דרכי תקוה', © 2003-5

'דרכי-תקוה' שומר על זכותו לפרסם חומרים לפי שיקול דעתם של עורכי האתר. עם זאת, כל החומרים באתר זה מתפרסמים על אחריותם הבלעדית של מחבריהם. בעלי האתר ועורכיו אינם מקבלים על עצמם אחריות לשום חומר, אלא אם הם נזכרים במפורש כמחבריו של קטע מסויים.