מחשבות בסבך המבוכה

לרגל חג הפורים

מאת גבריאלה קרן

ציור מאת גבריאלה קרן

לפני כארבעים שנה, התרחשה פריצת דרך מדהימה בתחום הידוע כ"מדע הכאוס", כאשר המטאורולוג אדוארד לורנס בנה מודל של "התנהגות" אקלימית.

לורנס גילה שתחזיות מזג האוויר רגישות ביותר לשינויים זעירים הנוגעים לזמן ולמקום של תופעות הטבע. הוא בנה מודל שפעל לפי חוקים מסוימים ובתוך כך גילה שמזג האוויר החזוי עשוי להשתנות ברגע האחרון על ידי פרט שרירותי, כמו משק כנפיו של פרפר.

על יסוד נתוני מחקריו, ניסח לורנס תיאוריה המכונה אפקט הפרפר. תופעה זו ניתנת להבנה באמצעות שאלה הנשמעת מוזרה ובלתי סבירה: "האם יכולה תנועת כנפיו של פרפר בברזיל להתחיל שרשרת תגובות, שתוביל בסופו של דבר להתפרצות טורנדו בטקסס?" התשובה היא... כן! אפקט הפרפר מתאים באופן כמעט מושלם למגילת אסתר. סיפור המגילה מורכב מאירועים התפורים לתוך סידרת אפקטים, הנראים כשרירותיים, בלתי מתקשרים זה לזה, כאוטיים ומתרחשים ע"י מקריות צרופה. בתחילת המגילה, נראה שאין התפתחות הגיונית מאירוע אחד למשנהו. רק בהמשך הסיפור מתברר לנו, כמו בתופעות הטבע הכאוטיות, שכל מרכיב הנראה אבסורדי בפני עצמו (כמו משק כנפי הפרפר) נובע מתכנון קפדני של מחבר המגילה. סירובה המוזר של המלכה ושתי להתפשט מול אצילי הממלכה מניע שרשרת של אירועים המובילים למפלתו של המן.

אך לפני שהמגילה מגיעה לשיאה, היא מציגה לנו תמונה עשירה בפרטים, בצבעים ובמבוכה. כשהמלך שואל את המן מה ייעשה לאיש אשר המלך חפץ ביקרו, המן מציע להרכיבו על סוס לבן ואצילי, כשהוא לבוש בבגדי המלך. המן אינו מודע שהמלך אינו מתכוון אליו אלא למרדכי, אויבו המושבע. גורם נחמד של הפתעה דרמטית!

האירוע המפתיע הזה נגרם ע"י נדודי שינה הפוקדים את המלך. הוא מבקש מיועציו להביא לו את ספר דברי ימי ממלכתו - תמצית ההיסטוריה הפוליטית של חצר המלך. הוא פותח את הספר באופן מקרי ועל איזה עמוד הוא נופל? לא אחר מאשר העמוד המתאר את מרדכי שהציל את המלך מיד מבקשי נפשו. ההתפרצות הפתאומית של העבר מתחילה את התהליך שיביא במהירות למפלת המן.

בהמשך המגילה, כשהמן חושב שהוא עתיד להיות אורח הכבוד של המלך אחשוורוש ואסתר המלכה, הוא מגיע למפגש האינטימי השני עם הזוג המלכותי. אסתר, שאינה יכולה למלמל יותר מכמה מלים, חושפת בסופו של דבר שתי תגליות מפתיעות. היא מגלה את כוונתו הנסתרת של המן להשמיד את עמה, כמו גם את זהותה היהודית, שגם המלך לא ידע עליה עד כה. המלך הזועם יוצא מן החדר לשאוף אוויר, ומה הוא רואה בשובו? המן שוכב על מיטת המלכה (למעשה כדי לבקש על נפשו)... מה? האם אתה עומד לאנוס את המלכה בארמוני ובנוכחותי?

בעוד נבואות אחרות מגלות את כוונות ההשגחה העליונה, דרך מלים ומעשים של נביאים יחידי סגולה, זמן רב לפני שהמקרים מתרחשים, הרי שסיפור המגילה מתפתח כעלילה המתרחשת בזמן אמת, כאשר גיבוריה אינם מודעים למשמעות האירועים. ממש כמו בימינו, כאשר ההיסטוריה נכתבת מדי יום באמצעי התקשורת, ואין אנחנו יודעים לאן פנינו.

גם במישור האישי וגם מבחינה לאומית, חיינו מתרחשים באווירה של כאוס. התוכניות שאנו מתכננים משתנות לעתים קרובות, למרות שאנו מתאמצים לתכנן את חיינו ולעמוד בלוחות זמנים.

אנו מוצאים את עצמנו שוב ושוב נשלטים על ידי אירועים בלתי צפויים המסיחים את דעתנו. הם מופיעים כל פעם במסווה שונה, כמו הבזקים של העתיד, רעידות אדמה, כיורים סתומים, עכובים בגלל עומס תנועה, ביטול של פגישות, יקיצה מאוחרת, נדודי שינה, תקלות מחשב וגם, חס ושלום, פיגועי טרור. כמו המגילה או התחזית המטאורולוגית, המציאות הליניארית שלנו הופכת לכאוטית כאשר מתרחשים אירועים בלתי צפויים. והם קורים כל הזמן.

בכאוס של קיומנו, שאינו אלא מגילת ההיסטוריה האנושית בהתרחשותה, אין אנו מסוגלים לראות את הסוף. או שתהיה מלחמה גרעינית שתהרוס את העולם, או שתבוא הגאולה העתידה שתביא את השלום. כל מה שאנו רואים הוא כיצד הכאוס המתמשך משתלט על חיינו, עמנו ועולמנו.

אך בחג הפורים, אחרי כמה משקאות, אנו מתעלים מעבר לקשיי המציאות הזו. אנו יכולים לגעת בתודעה נעלה יותר, זו שמעל להגיון ולשכל, עד שאין אנו יודעים את ההבדל בין ארור המן לברוך מרדכי. בעולם שבו הטוב והרע, מלחמה או שלום, כולם מהווים חלק מאותה תוכנית שמיימית, הכל ניתן לשינוי על ידי דבר פעוט כמו משק כנפי הפרפר או נדודי השינה של המלך.


אודות גבריאלה קרן

שמע ישראל

השדכן

מאמרים שפורסמו במדורנו 'חדשות ודעות'
כל הזכויות שמורות ל'דרכי תקוה', © 2003-5

'דרכי-תקוה' שומר על זכותו לפרסם חומרים לפי שיקול דעתם של עורכי האתר. עם זאת, כל החומרים באתר זה מתפרסמים על אחריותם הבלעדית של מחבריהם. בעלי האתר ועורכיו אינם מקבלים על עצמם אחריות לשום חומר, אלא אם הם נזכרים במפורש כמחבריו של קטע מסויים.