הגדל תמונה

נויאלטנוילנד

עיבוד חדש לאוטופיה של הרצל

מאת אהוד טוקטלי


הגדל תמונה

בשנת 1902 פרסם חוזה המדינה, ד"ר תאודור הרצל, את ספרו האוטופי 'אלטנוילנד'. מאה שנה אחר-כך, מציג סופר ישראלי עבוד חפשי בשם 'נויאלטנוילנד'. הספר יצא לאור בשנת 2002 - בדיוק מאה שנה אחרי המקור.

הסיפור והדמויות דומים מאד למקור של הרצל, אך הספר החדש מגיש כמה הצעות מרתקות לעתידה של ישראל. מטרתו העיקרית היא לעורר דיון ציבורי על כמה חידושים יצירתיים, העשויים לחדש את תחושת התקוה ואת הלכידות החברתית של עם ישראל בארצו.

העלילה

האסטרונאוט פרדי לואיס פורש מנאס"א ומצטרף לפרופסור קרנסקי, מדען רוסי מוזר, במשימה מטורפת: מסע לחלל, עם סיכויים קלושים לחזרה לכדור הארץ. בדרכם לאתר השיגור ברוסיה, עוברים קרנסקי ופרדי בישראל, שם מכינים להם את מחשבי החללית. פרדי מגיב ברגשות מעורבים לפגישתו הראשונה עם ארץ אבותיו...

שנים רבות אחר כך, שבים קרנסקי ופרדי ממסעם ונוחתים בבסיס החלל ליד באר שבע. מארחם הישראלי, דוד ינון, מזמין אותם להתארח בביתו ולסייר בארץ ישראל. קרנסקי ופרדי מופתעים מהשיפורים במציאות הישראלית. השינוי העיקרי הוא חברתי, תרבותי ופוליטי: השיטה החוקתית החדשה - 'הדמוקרטיה הקהילתית' - היא לבה של 'הציונות החדשה'.

הספר מציע דרך חדשה להתמודדות עם אתגרי האלף השלישי. דרך זו עשויה להציע גם כיוונים חדשים למזרח התיכון המסוכסך, ואולי אף טומנת זרע יצירתי לעיצוב פתרונות חברתיים ופוליטיים חדשים ליחסי ישראל-ערב.


להזמנת הספר

קראו את הספר און-ליין

אודות הדמוקרטיה הקהילתית

הצעת חוקה למדינת ישראל

אודות אהוד טוקטלי ורשימת מאמריו
כל הזכויות שמורות ל'דרכי תקוה', © 2003-5

'דרכי-תקוה' שומר על זכותו לפרסם חומרים לפי שיקול דעתם של עורכי האתר. עם זאת, כל החומרים באתר זה מתפרסמים על אחריותם הבלעדית של מחבריהם. בעלי האתר ועורכיו אינם מקבלים על עצמם אחריות לשום חומר, אלא אם הם נזכרים במפורש כמחבריו של קטע מסויים.