שפים למען השלום

קבוצת שפים למען השלום מאגדת אנשים מיוחדים שאינם רק שפים מקצועיים מן המעלה הראשונה, אלא שחייהם האישיים מעידים על מסירותם לדו-קיום ועל איכפתיות לאחיהם, בין הם ערבים או יהודים, נוצרים או מוסלמים.

קבוצת שפים למען השלום נוסדה בשנת 2001 וכעת חברים בה עשרים וחמישה ערבים ויהודים בני שלוש הדתות המונותאיסטיות. כולם שותפים לאהבת ההנאות הקולינריות ומחוייבים למצוינות בהכנת מזון והגשתו. יתר על כן, בין חברי שפים למען השלום ישנם שפים נודעים ברמה בינלאומית. שפים עטורי פרסים אלה הכינו סעודות גאלה באירועים מיוחדים ובתחרויות בינלאומיות באוסטרליה, גרמניה, איטליה, פורטוגל, סינגפור וארה"ב. אך הקשר המיוחד המאחד אנשים ונשים אלה אינו רק אהבת האוכל אלא גם אהבת האדם - בני כל הדתות, הצבעים והלאומים. הם אינם פוליטיים, אינם מפגינים ואינם פועלים למען שום סדר-יום פוליטי. אך כפי שידעו אמהות לאורך כל ההיסטוריה, שפים למען השלום מאמינים שאוכל טוב ואהבה יכולים לרפא ביחד לבבות פצועים ויחסי אנוש.

מייסד שפים למען השלום, קבורק אלמיאן (הארמני היחיד בקבוצה), משמש כשף ועוסק בניהול מלונות מזה עשרים וחמש שנה. הוא מספר כיצד עלה הרעיון להקמת הקבוצה בזמן שבישל עם שני פלשתינאים ושני ישראלים במהלך סיור קולינרי באיטליה: "הסתכלתי בארבעת הטבחים האלה עובדים בצוותא במטבח, ומיד עלה בדעתי שעלינו לעשות משהו ביחד." זו היתה חברותא נהדרת, תענוג אמיתי ויופי של אוכל. כאשר חזרו ארצה, הוא זימן פגישה והציג את הפילוסופיה הפשוטה שלו: "אנשים חייבים לאכול. בואו נשב פשוט מסביב לשולחן, נאכל ונהנה ביחד. אבל בלי לדבר פוליטיקה."

שידוך מושלם נמצא לקבורק וסגן הנשיא של שפים למען השלום, יעקב סלביס, כאשר התחילו לנהל את מסעדת שלוש הקשתות של ימק"א בירושלים. תפיסת הקבוצה לקידום השלום והידידות בין יהודים וערבים, נוצרים ומוסלמים, באמצעות שותפות בסעודה טובה, עולה בקנה אחד עם תפקידה של ימק"א לשמש גשר בין שני עמי הארץ ולהציע בית לבני שלוש הדתות המונותאיסטיות. כפי שאומר השף יעקב בחיוך גאה, "אנשי ימק"א כל כך אוהבים אותנו עד שלקחו אותנו תחת חסותם. עכשיו זה הבית שלנו." יעקב, שכבר בישל גם עבור יאסר עראפת וגם עבור אריאל שרון, אומר ששניהם עברו. מה שחשוב ליעקב הם יחסיו עם היהודים והערבים בצוות המטבח שלו. "אנחנו אוהבים אלה את אלה. אנחנו עוזרים זה לזה. אנחנו לא מדברים פוליטיקה במטבח. אנחנו מדברים רק על אוכל - ואנחנו מרוצים." הכלל מספר אחד הוא: בלי פוליטיקה!

מאחורי הקלעים, קבורק נתן שיעור קייטרינג בימק"א לחמש עשרה אלמנות מוסלמיות-מסורתיות שלמדו כישורים לקיום עצמי ע"י עבודה מבתיהן. הוא מתכנן להציע קורסי בישול נוספים לערבים וליהודים גם יחד, כולל שעורים מיוחדים לילדים ונערים. בעתיד הוא רוצה להוסיף קורסים לניהול מלונות. במטרה לעודד ולהדריך את המצטרפים הצעירים למקצוע, קבורק מקווה לייסד ארגון שפים למען השלום לצעירים.

אחד מכוכביה הקולנריים של הקבוצה, למרות שהוא בוודאי יסמיק לשמע ההגדרה, הוא השף משה בסון. הוא זוכר כיצד היה מקשיב בילדותו לאביו היהודי שהיה מספר על ידידו ושכנו הערבי האהוב בכפרם הקטן. היה אז סכסוך פוליטי בארצם, אך הם לא הניחו לקונפליקט להשפיע על יחסיהם. משה הצעיר לא הבין באותם ימים, אך מאז למד במרוצת השנים: "מה שאבי וחברו ניסו להגיד לי זה שבין האנשים תמיד יש שלום - שלום של חברות ואינטרסים משותפים."


שפים למען השלום, ארגון ללא מטרות רווח, נוסד בחודש נובמבר 2001 ונרשם כעמותה, ששמה לה למטרה לקדם ארועים דרך אומנות הבישול ולאפשר דו-קיום בין שני העמים.

שפים למען השלום כארגון יצטרף למאמץ של ארגונים, תוך אמונה שרק מעורבות כלכלית ומקצועית של בודדים מסקטורים שונים יפתחו את מערכת היחסם תוך הבנה וכבוד הדדי במטרה לחיות בשלום.

שפים למען השלום ינצלו את האהבה לאוכל ובישול, כמנוף להזדמנויות לשיתוף פעולה מקצועי בין אנשים החיים משני צידי המתרס.

שפים למען השלום בחרו כמרכזם את ירושלים העיר הקדושה לשלושת הדתות העיקריות בארץ. המחסומים של העבר כואבים, ההסטוריה והמאבקים נראים לעיתים כבלתי ניתנים לגישור. בעיר הקדושה הזאת יהודים, מוסלמים ונוצרים עוברים מדי יום האחד על פני השני מבלי למצוא שפה משותפת. לא חשוב כמה קשה, כמה ארוכה תהיה הדרך לשלום, החיפוש אחר דרך זו חייב להמשך. ללא שלום לא תתכן התפתחות אוטנטית, לא יתכנו חיים טובים יותר, לא יהיה עתיד ורוד לילדינו.

זאת הסיבה ששפים למען השלום מבקשים מהקהיליה הבינלאומית ומן המנהיגות המייצגת את שני הצדדים לנוע קדימה בתהליך של שלום, כי חוסר האמון ההדדי וחוסר הכבוד ההדדי ברמה האישית בין העמים מהווים מכשול גדול ביננו.

שפים למען השלום מאמינים שבאמצעות שימוש נכון באמנות הבישול, הבנה הדדית ושיתוף פעולה בתחום זה נצליח להעביר את המסר החשוב מכל - השלום.

דרך הבנה הדדית וכבוד הדדי נתאחד ונראה לעולם שהמטבח האוטנטי שלנו יכול לתרום לקידום תהליך השלום. שפים למען השלום לוקחים על עצמם, ללא הבדלי דת גזע ומין, וללא דעות פוליטיות, לקדם את מערכת היחסים בין העמים.

שפים למען השלום מוכנים לקיים ולהוציא אל הפועל כל ארוע שנוזמן אליו, בארץ או בכל מקום אחר ברחבי העולם, לקידום המטרה - השלום.


מייסד העמותה:

קבורק אלמיאן - יו"ר

חברים מקימים:

יעקב סלביס - סגן יו"ר

רנה בולטה - מזכירה

שמאי מיטלמן - גזבר

ענת לב ארי - גזבר

יוסי אלעד - גיוס חברים חדשים

נביל אחו - גיוס חברים חדשים

ג'וסף עספור

משה בסון

איברהם אבו-שיר

פטר קורפיאטיס

טלי ענבל


דוא"ל: chefsforpeace@shabaka.net


כל הזכויות שמורות ל'דרכי תקוה', © 2003-5

'דרכי-תקוה' שומר על זכותו לפרסם חומרים לפי שיקול דעתם של עורכי האתר. עם זאת, כל החומרים באתר זה מתפרסמים על אחריותם הבלעדית של מחבריהם. בעלי האתר ועורכיו אינם מקבלים על עצמם אחריות לשום חומר, אלא אם הם נזכרים במפורש כמחבריו של קטע מסויים.