פלשתינה החדשה

מאת אהרן בשני

בנאום שנשא הנשיא בוש בתאריך 24 ביוני, הוא ציין את התנגדותו הנחרצת למדינת טרור פלשתינאית, בין אם ריבונית ובין אם לאו. הצהרה זו מאפשרת לישראל להציע צעדים מעשיים העשויים לטהר את הארץ מהטרור ומהחמס. הוכח כי מדיניות הטרור הפלשתינאית היא לא רק בלתי מוסרית, אלא גם מהווה מדיניות כושלת. ישראל יכולה היום להלחם באש"ף באמצעות מדיניות ברורה ופתוחה, שתחליף בהדרגה את עניבת החנק שכרך אש"ף על צוואר החברה הפלשתינאית ובכך הכתים את תדמיתה הציבורית. הלחץ על ישראל לשוב לשיחות מדיניות עם ערפאת וכנופיית הטרוריסטים מטוניס, שיחות שיחזירו אותנו לטרגדיה של אוסלו, נדחה סוף סוף גם על ידי אמריקה ולא רק על ידי ישראל. הצעות כאלו זכו לתהודה בעבר רק בשל האמונה השגויה כי אין כל אלטרנטיבה אחרת.

ואולם יש פתרון מדיני אחר. ניתן לאמץ מדיניות ציבורית שתסייע ליצור יישות פוליטית פלשתינאית חדשה, כזו העשויה להיות ראויה לשאת באחריות מדינית בעתיד. זו תהיה הפעם הראשונה שתקום אלטרנטיבה לאש"ף ולחמאס. החשוב מכל: אלטרנטיבה זו אינה דורשת שום "שותף" פלשתינאי מבין הכוחות הקיימים כיום! אמריקה עצמה קוראת לשותף חדש.

על ישראל לעודד פלשתינאים שירצו בשמחה להתנער משליטתו המדכאת והרצחנית של אש"ף, להימלט לחוף מבטחים ולהתיישב מחדש בארץ-ישראל / פלשתינה.

הויכוח על סוגיית הבעלות על הארץ הזאת יפנה את מקומו להתחייבות משותפת לקדש את הארץ ואת כל יושביה. אסטרטגיה חדשה זו תשלים היטב את הסירוב האמריקאי להעניק כל לגיטימציה לאש"ף.

להבדיל מן היחס הנורא של מדינות ערב לפליטים הפלשתינאים, ישראל מסוגלת ליישב מחדש אזרחים שימלטו משטחי הרשות הפלשתינאית. הם יתיישבו בהתנחלויות חדשות שיוקמו באזורים צפופי אוכלוסייה פלשתינאית. ההתנחלויות החדשות יוחזקו בנאמנות לצורך הכללתן בפלשתינה דמוקרטית חדשה. זו תהיה יישות מדינית שראוי יהיה לחיות עבורה -- ולא למות למענה. כל התנחלות פלשתינאית חדשה תציגה פתרון שיבלבל את הרשות הפלשתינאית ויאיים עליה.

בתחילה ימלטו משליטת הרשות הפלשתינאית רק מאות אחדות, אולם בהדרגה ילכו בעקבותיהם אלפים שיחפשו חופש, כבוד, עבודה, מחוייבות דתית לקדושת החיים, חינוך בונה למען ילדיהם וסיכוי להקים מבנה דמוקרטי שיוחל בעתיד גם על שטחי איי. פלשתינה החדשה תוכל לספח בהדרגה שטחים משטחי איי, כאשר שטחים אלה ישקעו בהדרגה לתוהו ובוהו ולעימות בין פלגים -- תוצאה ישירה של תעמולת השנאה של הרשות הפלשתינאית. עם גידול מספרם של אזרחי פלשתינה החדשה, תופיע קטגוריה חדשה של חלוצים בארץ הקודש – הנמלטים "לבנות ולהיבנות בה". הם יצביעו בחופשיות ברגליהם נגד היישות הטרוריסטית של אש"ף.

לתוכנית מתקדמת זו יש די מקורות מימון. בראש ובראשונה יש כספים מעוכבים וכספים מופקעים מידי ערפאת והרשות הפלשתינאית. את הכספים בחשבונות הבנק, שמחזיקה הרשות הפלשתינאית מעבר לים, יש להחזיר לידי העם למען פלשתינה החדשה. בנוסף, ניתן לגייס מימון בינלאומי באמצעות "קרן קיימת לפלשתינה החדשה".

ככל שתגדל פלשתינה החופשית, ניתן יהיה להקים מוסדות לשיתוף פעולה בינה לבין התנחלויות יהודיות שכנות, כחלק מהברית של ארץ-ישראל ופלשתינה חדשה. התמיכה תזרום מכוחות פרו-ישראליים ברחבי העולם כשפלשתינה החדשה תיראה כמעשה אצילי מצד יהודים ונוצרים כאחד.

ערבים-ישראלים רבים יצטרפו לתוכנית לאומית כזו. כולם יידעו שסדרי העדיפויות השתנו ושקיים פתרון מכובד ובונה למען כל תושבי הארץ. פתרון זה יכלול דחייה מוחלטת של כנופייתו הזרה של ערפאת ושל התביעות שהיא מייצגת בשם מיליוני הפליטים בחו"ל. זו תהיה תשובה מקורית לאי מוסריותו של ערפאת המתבטאת בשטיפת מוח, בהסתה ובהפחדה. מדיניות ציבורית זו תתנגד לאפרטהייד ותתמוך בקיום שני משטרי שלטון עצמי, שיהיו נפרדים, אך משותפים בקונפדרציה. ירדן תעניק לפלשתינה החדשה הסכמה שבשתיקה -- השלמה ראויה למתקפתה על אש"ף במה שנקרא "ספטמבר השחור".

כל אותם ערבים פלשתינאים שישתתפו ביצירתה של פלשתינה החדשה יזכו לתואר הכבוד "גיבורי ארץ הקודש". הם יהיו אזרחיה הראשונים של קונפדרציית ארץ הקודש העתידית, שתכלול את מדינת ישראל ואת פלשתינה החדשה, ואשר תצמח על חורבות היישות המשטרתית הפלשתינאית הנוכחית. לראשונה מאז פרצה המלחמה לפני שנתיים, תשרת פעילות משטרת ישראל וצה"ל מטרה פוליטית מוצהרת ומרשימה – תמיכה במתקפה פסיכולוגית נגד הטרור!

יצירת פלשתינה החדשה תעביר מסר חשוב שקיימת חלופה שלישית בין "ירדן היא פלשתין" לבין מדינת טרור נוסח ערפאת בלב ליבה של ארצנו. המשטר הדיקטטורי של אש"ף, עם או בלי ערפאת, הוא סרטן בלב המזרח התיכון שיש להגבילו בראש ובראשונה לשטחי איי ולאחר מכן לסלקו כליל. עניין אנושי זה חורג בהרבה מעבר לאי הענקת זכויות טריטוריאליות לערפאת, בבחינת "אדמה תמורת טרור".

באפשרותנו לחזור לערכי היסוד, לבטל את הטרגדיה היוונית של הסכמי אוסלו ולהעניק לישראל מדיניות הומניסטית שתתמוך בביטחון, שלום וכבוד למען כל תושבי הארץ.

דרך שלישית זו – הקמת פלשתינה דמוקרטית חדשה – דוחה את ה"חוכמה" הקונבנציונלית הקובעת כי ניתן להגיע להסכם קבע עם אש"ף. "החוכמה" הזו היא פרי באושים של היעדר מדיניות לאומית מוצהרת שתחליף את אוסלו. היא גם בוגדת במשימה הציונית שלנו לבנות מחדש את הארץ למען כל יושביה.

סיוע ביצירת פלשתינה החדשה מתאימה במיוחד ל"ממשלת איחוד לאומי" ולגישה היהודית. נתקדם "שעל אחר שעל", לפי האימרה הציונית-סוציאליסטית, ונשאף לחזון זאב ז'בוטינסקי על ארצנו היחידה: "שם ירווה לו רוב שפע ואושר בן ערב, בן נצרת ובני". יהא זה כוח מניע לשינוי פני המזרח התיכון כולו.

נותרה רק שאלה אחת. לא אם יש פלשתינאים שיקבלו את המדיניות הזו, אלא האם לנו, הישראלים, יש את ההבנה והאומץ הנדרשים ליישומה. טיפולנו העלוב בגיבורי צד"ל אינו מעורר תקווה באשר לגישתנו. אולם גם אנו יכולים להשתנות לטובה. במשך שנים רבות לא עמדה לנו מנהיגות בעלת מדיניות יצירתית היכולה לגייס את הציבור בישראל לתמוך במפעל ציוני נאצל. אך לעת הזאת נוכל להסתמך על המדיניות האמריקאית המתקדמת, שנאבקת למען הדמוקרטיה בעולם. בידינו הכוח להפוך את אזרחי פלשתינה החדשה ואת עצמנו לגיבורי ארץ הקודש. למעננו אנו ולמענם הם בל נעז לעשות אחרת, גם אם יידרשו לשם כך 50 שנה.


תמצית התוכנית

אודות אהרן בשני

מאמרים שפורסמו במדורנו 'חדשות ודעות'
כל הזכויות שמורות ל'דרכי תקוה', © 2003-5

'דרכי-תקוה' שומר על זכותו לפרסם חומרים לפי שיקול דעתם של עורכי האתר. עם זאת, כל החומרים באתר זה מתפרסמים על אחריותם הבלעדית של מחבריהם. בעלי האתר ועורכיו אינם מקבלים על עצמם אחריות לשום חומר, אלא אם הם נזכרים במפורש כמחבריו של קטע מסויים.