הדוגמא השוויצרית

רעיון הקנטוניזציה נולד אצלי על בסיס הבצוע השוויצרי (לכן ציינתי שזה אינו רעיון מקורי), והתחזק אצלי על בסיס המערכת האמריקנית (האלמנטים האוטונומיים של הקנטונים השוויצריים דומים בחלקם לאלמנטים אוטונומיים הקיימים במדינות (States) ארה"ב - למשל, מערכת החינוך כמעט אוטונומית לחלוטין).

לכן בחרתי להביא כאן את הפתיח לחוקת שוויץ, שעובדה מחדש ואושרה במשאל עם בשנת 2000. פרט לפתיח המדהים (מה לאלוהים ולחוקה חילונית ודמוקרטית?) שימו לב לנוסח המצליח לאחד - Unity - תוך כדי מחלוקת - Diversity - (ההדגשה שלי).

מבוא

בשם האל הכל-יכול!

אנו, בני שווייץ והקנטונים,

הואיל ואנו מודעים לחובתנו כלפי הבריאה;

מחליטים לחדש את האיחוד שלנו לחיזוק החרות והדמוקרטיה, העצמאות והשלום מתוך סולידריות ופתיחות כלפי העולם;

נחושים לחיות עם המגוון שלנו מתוך אחדות וכבוד הדדי;

מודעים להישגינו המשותפים ולאחריותנו לדורות הבאים; ובידענו כי יישארו בני חורין רק אלה אשר ישתמשו בחרותם, וכי עוצמת האומה נמדדת על פי רווחתם של בניה החלשים ביותר;

לפיכך אנו מקבלים את החוקה הבאה...

ההבדל העיקרי בין שווייץ לבינינו הוא, כמובן, שלמגילת העצמאות שלנו אין תוקף מחייב (טעות פטלית של האבות המייסדים) ואילו חוקת שוויץ מחייבת ובעלת תוקף משפטי (למיטב ידיעתי). וכמובן ההבדל היותר משמעותי הוא שצפון אירופים באים משבטים שהמשמעת לחוקים ותקנות טבועה בדמם (לטוב ולרע) ואילו השבטים המקובצים כאן מעולם לא חשבו שהחוק מדבר עליהם, אלא על שכניהם...


הצעת הקנטונים

אודות עמוס שבואלי

מאמרים שפורסמו במדורנו 'חדשות ודעות'
כל הזכויות שמורות ל'דרכי תקוה', © 2003-5

'דרכי-תקוה' שומר על זכותו לפרסם חומרים לפי שיקול דעתם של עורכי האתר. עם זאת, כל החומרים באתר זה מתפרסמים על אחריותם הבלעדית של מחבריהם. בעלי האתר ועורכיו אינם מקבלים על עצמם אחריות לשום חומר, אלא אם הם נזכרים במפורש כמחבריו של קטע מסויים.