מאמר קצר מאת אהוד טוקטלי

שובו של האח הגדול

לאחרונה פניתי למחלקת השרות של חברת החשמל. הגברת בטלפון היתה די חביבה, אך לא הצליחה להסביר לי מדוע שרותים אחדים כל כך יקרים ואילו אחרים אינם קיימים. היא אפילו אמרה ש"אסור" להשתמש בשיטות שאינן מאושרות ע"י החברה. דרשתי לדבר עם הממונה עליה והוא כבר היה פחות מנומס אך הרבה יותר גלוי. כששאלתי מדוע אינני יכול לקבל שרות מסוים, הבחור פשוט ענה: "כי ככה קבענו." סוף הסיפור.

אני זוכר את הימים ששרותי הטלפון סופקו בשיטות כאלו ע"י משרד הדואר. אזרח היה צריך לחכות שנים רבות לפני שזכה לקבל קו טלפון. כיום, יש ל'בזק' מתחרים וכמובן שהשרות והמחירים השתנו לחלוטין.

העובדה הפשוטה היא שמונופולים וקרטלים פוגעים בכולם. בכלכלה חופשית הלקוח מקבל יותר תמורה לכספו והספקים חייבים להתייעל ומשגשגים כלכלית. המונופולים בישראל הם שאריות של המשטר הריכוזי בולשביקי שהקים את המדינה. אך גם הכלכלה החופשית יותר של ימינו מצמיחה ריכוזי כח, שרבים מהם קשורים למערכת הפוליטית שלנו, וביחד הם יוצרים קבוצה חברתית קטנה השולטת על חיי היום-יום שלנו.

כנראה ששאיפת הענקים לצבור עוד יותר כח היא תופעה טבעית, אך האשמים האמיתיים הם אנחנו, האזרחים. כל עוד שאנו משתפים פעולה עם המערכת ולא מנצלים את כוחנו כצרכנים וכאזרחים, שום דבר לא ישתנה כאן!

אהוד טוקטלי, 26/5/2005

אודות אהוד טוקטלי ומאמרים נוספים


סגור חלון