מאמר קצר מאת אהוד טוקטלי

חינוך חדש

לפחות הישג אחד כבר נרשם לזכותה של ועדת דוברת לרפורמה במערכת החינוך - אנשים מדברים על חינוך! במשך שנים התווכחנו על שלום ובטחון, כלכלה וצדק חברתי, כאשר בתי הספר שלנו הלכו והתדרדרו. העניין המחודש בחינוך ילדינו מסמן אולי את סופה של אדישותנו.

תקציב משרד החינוך הוא מן הגדולים במדינה, אך דרך ניהולו אינה רק נושא פוליטי וכלכלי. הקצאת משאבים וניהול יעיל הם רק כלים להשגת מטרות חינוכיות.

רבים מסכימים שבתי הספר שלנו צריכים להעניק שוויון הזדמנויות לכל ילדי הארץ ולשפר את הישגי התלמידים, במיוחד בלימודי מדעים וטכנולוגיה. אך חינוך אינו רק השכלה פורמלית והישגים אקדמיים. העידן החדש עשוי לדרוש יותר מאשר כישורים טכניים גרידא. החברה שלנו תתחזק אם יותר אזרחים יגשימו את הפוטנציאל האישי שלהם, תוך כדי טיפוח מחויבות עמוקה לערכינו המשותפים.

עלינו לעודד את ילדינו לפתח יצירתיות אישית ומחשבה מקורית ובו-בזמן, לשפר את חריצותם ואת המשמעת העצמית שלהם. עליהם ללמוד לעבוד בצוותא ולפתח פתרונות חדשים לעתיד. אך עליהם לרכוש גם כישורים חברתיים וערכי מוסר שיסייעו לבניית חברה טובה יותר.

אכן, כמה מן המטרות הללו נוגעות גם לחינוך שלנו, המבוגרים, כי על כולנו להתפתח ולהשתפר ללא הרף. הרפורמה בבתי הספר עשויה להעניק הזדמנות פז לשינוי אמיתי בחברה שלנו, אם בתי הספר החדשים ישכילו לשלב הורים ותלמידים בתוכניות משותפות.

אהוד טוקטלי, 24/2/2005

אודות אהוד טוקטלי ומאמרים נוספים


סגור חלון