מאמר קצר מאת אהוד טוקטלי

ליברליזם אירופאי?

דיווחי התקשורת על המחאות נגד החקיקה הצרפתית שתאסור חבישת כיסוי ראש וסממנים דתיים אחרים, בבתי הספר הממשלתיים או בתוך מבני ציבור אחרים, מזכירים לנו אמצעים משפטיים אחרים שננקטו באירופה נגד קהילות של זרים.

אמנם קיים הבדל בין החוקים האלה שנהגו בעבר ובין חוקי ההווה. בעוד שלפני מלחמת העולם השניה חקיקה דומה במדינות אירופאיות מסוימות היתה גזענית במוצהר, הרי שהחוקים של ימינו מסתתרים מאחורי מעטה של "ערכים ליברליים". ישנן כבר מדינות באירופה שהוציאו מחוץ לחוק מנהגים דתיים מסוימים, כגון ברית מילה ושחיטה הלכתית. מוסלמים ויהודים אדוקים אינם יכולים לספק לעצמם בשר כשר או חלאל במדינות כמו שוויץ, ובכך נפגעות זכויות האדם שלהם לחופש הדת. אך כיום הפגיעה הזו בזכויות אדם קולקטיביות מוצגת כביטוי ל"הומניזם" או לערכי "צער בעלי חיים".

רוב האזרחים הלא-אירופאים שרוצים לשמור על מסורתם, רואים בהכרזות "ליברליות" אלו תירוצים עלובים שמנסים להסתיר התנשאות גזענית הטבועה בתרבות האירופאית. אם זכויות האדם חלות רק על אירופאים "תרבותיים" ומגינות רק על מנהגים "נאורים" של המערב, הרי שאין לראות בהן "ליברליות" או "תרבותיות" - אלא גזעניות וצבועות.

הצרפתים הם הדוגמא הטובה ביותר. הם תמיד היו אוהדים נלהבים של הערבים, כל עוד שהדבר שירת את נטיותיהם נגד ישראל. אך כעת, כאשר מיליוני מוסלמים מעזים להרים ראש בתוך ארצם, הצרפתים מיישמים את האנטישמיות החבויה שלהם לצעדי אפליה גזענית נגד האיסלאם.

אכן, החברה הישראלית עדיין רחוקה משלמות, אך גם כך היא יכולה לשמש מופת אמיתי לאירופה כמדינה ליברלית עם סובלנות תרבותית אמיתית.

אהוד טוקטלי, 22/1/2004

אודות אהוד טוקטלי ומאמרים נוספים


סגור חלון